Historia zespołu

Wszystko zaczęło się tak:

Były wakacje 2001 Magda i Krzysiek z naszego zboru poprosili żeby¶my za¶piewali co¶ na ich ¶lubie. Wtedy pierwszy raz zabrzmieli¶my czterema głosami. Wyszło ładnie, w dużej mierze dzięki wakacyjnym go¶ciom, spodobało nam się na tyle, że postanowili¶my zacz±ć trenować - żeby się rozwijać. Na pocz±tku były to tylko pie¶ni z "naszego ¶piewnika" czyli ¶piewnika ko¶cielnego - ¶piewajmy Panu. Szło różnie, czasem lepiej, innym razem gorzej. Jednak to co najbardziej pamiętamy z tych czasów, "pocz±tków", to nasz± przyjaźń. W zasadzie spotykali¶my się każdego tygodnia żeby przebywać ze sob±- razem się ¶miać, bawić, rozmawiać i modlić. Później zaczęli¶my ćwiczyć pie¶ni czterogłosowo.

Nawet nie wiem jak to się stało, że coraz czę¶ciej zostali¶my proszeni o ¶piewanie na różnych uroczysto¶ciach, zjazdach, ¶lubach, itp. Najprzyjemniej było zawsze za kulisami:) Pan Bóg dawał nam dużo małych rado¶ci, a przede wszystkim mieli¶my siebie i razem mogli¶my ¶piewać dla Niego! Wtedy byli¶my ci±gle Zespołem z Leksandrowej, w składzie:

Edyta, Dorota, Ania, Ola, Piotrek, Waldek, Janusz.

Z biegiem czasu skład ulegał zmianom. Na krótko ¶piewała z nami Agnieszka Kasprowicz. Przez jaki¶ czas nie pojawiała się z nami Ola (choć sercem zawsze była z nami - dzięki Ola - obecnie zaczyna tworzyć ¶wietne aranżacje).

"Jola, nie chciałaby¶ z nami ¶piewać"- zapytałam pewnego sobotniego wieczoru kiedy wszyscy siedzieli¶my razem.

" Czy Ona by chciała ?!", wtr±cił się Paweł, jej m±ż " Bardzo by chciała!!"

Jola się tylko u¶miechnęła. Od tego czasu Jola Kamyszek dzielnie wspomaga alty.

Nie zawsze było kolorowo... Czasem basy nie umiały i nic nie wskazywało, że się naucz±... Czasami alty miały problemy. Członkowie zespołu przeżywali różne kryzysy osobiste - co też odbijało się na zespole. Tylko dzięki modlitwie i naszemu Niebiańskiemu Ojcu wszystko się nie rozpadło. Jemu Chwała! Teraz wiem, że Boże drogi s± dziwne ale piękne.

W końcu by nie nazywać się Zespołem z Leksandrowej, choć to piękna miejscowo¶ć do której serdecznie zapraszamy, przyjęli¶my nazwę FILEO. Ponieważ cała przygoda ze ¶piewaniem rozpoczęła się od naszej przyjaźni, a fileo oznacza miło¶ć przyjacielsk±.

Kasper (Piotrek)- muzyczna ostoja naszego zespołu, jako pierwszy znalazł swoj± "drug± połówkę". Agnieszka Wolsza,obecnie jego żona, przyjeżdżała z nim na próby, a później zaczęła też ¶piewać. W takim składzie nie działali¶my zbyt długo. Piotrek wyjechał do Anglii, najpierw na kilka miesięcy, a po ¶lubie na stałe. Choć mamy cich± nadzieję, ze wróci do Polski( a wgłębi serca, że do zespołu).

Jak tu ¶piewać bez tenora? Zaczęli¶my coraz czę¶ciej ¶piewać z fortepianem - tym sposobem Marysia Manikowska stała się czę¶ci± zespołu. Zaczęli¶my się zastanawiać kto mógłby wypełnić braki w składzie.

Bogu¶ Mazur - znali¶my się od dawna, czemu nie zapytać czy nie chciałby ¶piewać... Zgodził się! Było ciężko. Jako nowy członek, miał dużo do nadrobienia - planowali¶my również wyjazd na Ukrainę. Potrzebowali¶my kogo¶ kto mógłby ¶piewać z Bogusiem, poprosili¶my Michała Rakowskiego, był chętny. Ale okazało się że jest basem i nic tego nie zmieni. Tym sposobem Michał został jako trzeci bas.

W chwilach zawirowań i niepewno¶ci co do dalszych losów zespołu modlili¶my się z przyjaciółmi spoza zespołu.

* * *

Jako że Edyta zwi±zała się z pewnym młodym mężczyzn±, od wakacji 2007 mamy drugiego tenora.

Na szczę¶cie dla jej dzieci, a nasze nieszczę¶cie, Jola zajęła się swoimi maleństwami, nie maj±c już tyle czasu dla Zespołu. Niedługo potem Ania wyjechała do Podkowy Le¶nej...

... I tu można powiedzieć: "jak dobrze, że się w sobie zakochuj± ludzie" :) od 2009 roku ¶piewa w alcie Natalia!

My zostali¶my, więc...

"Będziemy wysławiać Pana, Całym sercem

Opowiadać wszystkie cuda Jego,

Będziemy ¶piewać imieniowi Twemu o Najwyższy"(Ps. 9, 2-3)

¶piewali z nami

Marysia - fortepian

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, emerytowana nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej. Tworzyła aranżacje do niektórych utworów i wytrwale starała się nas ich nauczyć. Była osobą dobrze zorganizowaną i spokojną. W zespole zajmowała się również dokumentowaniem w formie foto i video naszych wspólnych wyjazdów i spotkań. Długo by zajęło wypisywanie mnogości jej zalet i zasług... Ale są bezsprzeczne! Posiadanie takiej akompaniatorki to był prawdziwy skarb dla naszego zespołu! Aktywnie uczestniczyła w życiu zespołu niemalże do ostatnich swoich dni. Zasnęła w Panu 29 listopada 2021.
Waldek - bas

Z "Fileo" śpiewam od zawsze, czyli - od kiedy byliśmy jeszcze tzw. zespołem z Leksandrowej :). Z tego co mówią, mam ponoć fajną barwę głosu, przyprawiającą niektórych o dreszcze ;) - ja ze swej skromności przyznaję Im rację. Śpiewam jako BASS, czasami TENOR, albo BASO-TENOR w zależności od potrzeb. O sobie wiele nie będę pisał bo to nie CV, ale patrząc na moją fotkę, którą zamieściła "pewna zdolna, rezolutna i bardzo dobrze zorganizowana dziewczyna..." to napiszę jeszcze coś, co jest w głębi mego serca, a może i Twojego - tęsknota za tym, żeby za niedługo tak właśnie spojrzeć w niebo, i zobaczyć przychodzącego na obłokach Chrystusa... Pozdrawiam :)

Od 2015 roku śpiewa z nami już tylko czasami. Ale jesteśmy pewni, że w niebie pośpiewamy znacznie więcej.
Boguś - tenor

W zespole śpiewał od 2007 roku. Z wykształcenia jest technologiem żywienia. Niestety w zespole nie mieliśmy możliwości skosztowania jego produkcji, choć on sam lubi zjeść małe co nieco :) Jest bardzo pozytywnie zakręcony - może z jednym negatywem jego "zakręconych nut", które gubi.

W zamierzchłej przeszłości studiował leśnictwo, połączone z praktycznym grzyboznastwem, czyli włóczeniem się po lesie. Inne wyczyny pozostawiamy do opowiedzenia na długie zimowe wieczory. Uwielbia żartować i sam cieszy się z tych żartów. Trudno powiedzieć, co robi w wolnych chwilach, gdyż, według niego, nie posiada takowych. Niestety znalezienie przez niego pracy u sąsiada zza Odry sprawiło, że od 2015 roku przestał brać czynny udział w życiu zespołu.

Marcin - bas

Młody powiew w naszym zespole. Dołączył do nas na wiosnę 2013 roku i pod koniec wiosny 2014 roku zakończył przygodę z naszym zespołem. Choć to nie miłość do klawiszy, któr± u nas mógł realizować tylko przy nauce swojej lini melodycznej doprowadziła go do tej decyzji życzymy mu aby nadal rozwijał swoje talenty i znalazł swoje miejsce na ziemi, a bez względu na wszystko by to miejsce znalazł na Nowej Ziemi.

Michał - bas

Student jednej z krakowskich uczelni, która już została wymieniona. Nie skusił się jednak na taki wspaniały kierunek jak matematyka stosowana. W zespole śpiewał od 2007 roku do roku 2013 kiedy to postanowił wzi±ć urlop (ponoć naukowy).

Czasami za bardzo zdziera sobie gardło na meczach...Wisełki. Lubi też dać znać o sobie na jednym z instrumentów perkusyjnych.

Założył, że będzie się uczył w szkole jedynie rzeczy, które się mogą przydać. Potem stwierdził, iż naprawdę niewiele jest mu potrzebne... I wiadomo co dalej ;) Lubi aktywnie spędzać czas, uprawiać sporty, czytać podróżując. Nie zaprzecza, że lubi teatr.
Ola - alt, flet

Miła, zdolna, obowiązkowa. Z zespołem związana jest od początku jego działalności. Ukończyła Biotechnologię na UR w Krakowie. Interesuje się biologią molekularną, lubi pływać, gra na fortepianie, flecie i gitarze. Wytrwale prowadziła próby z "krakowskim oddziałem" Fileo. Śpiewanie w zespole sprawia jej ogromną radość, daje dużo satysfakcji i mobilizuje do tego, by dalej muzycznie się rozwijać.

W 2013 roku zawiesiła czynną działalno¶ć w zespole pozostając z nami duchem.
Artur - tenor
Człowiek, który ¶piewał z nami najkrócej, bo tylko przez wakacje w 2007, ale wspominamy go równie miło jak i innych, którzy spędzili z nami więcej czasu.
Agnieszka - sopran
Miła i energiczna osoba, która z miło¶ci potrafi zrobić naprawdę wiele. Dobrze więc, że jej serce zabiło do Kaspra :)
Współpracowała z nami w latach 2006-2007


Piotrek - tenor
Kasper (bo w sumie tak się na Piotrka mówiło) to niezwykle twórcza osoba. Swój udział w zespole zaznaczył nie tylko swoim ¶piewem, ale także poprzez aranżacje które napisał. Poza tym niekiedy zasiadał do klawiszy (w czasach kiedy nie akompaniowała nam Marysia) i podgrywał do niektórych pie¶ni.
Współpracowali¶my od 2001 do 2006. Później przestał przylatywać na próby ;)


Agnieszka - alt
Ambitna, niezależna kobieta.
Choć ¶piewała z nami już na pierwszym występie, to z zespołem zwi±zała się bardziej w 2003 r. Nasza współpraca jednak zakończyła się w tym samym roku.